Skip to main content
#
DCARGO INT'L
prev
next

Dcargo is a leading company regarding worldwide for Personal Effects Transportation

 PET to The UK  
General Rules

İngiltere’ye Pet Taşıma süreciyle ilgili tüm detaylara Birleşik Krallık’ın resmi web sitesinde ulaşabilirsiniz.  https://www.gov.uk/bring-pet-to-great-britain 

Birleşik Krallık kurallarına göre; Türkiye’den, Birleşik Krallık’a tüm pet girişleri kargo statüsünde ve gümrüklü olarak kabul edilmektedir. Birleşik Krallık’a, Türkiye’den hiçbir pet kabin içerisinde ve ya fazla bagaj statüsünde kabul edilmemektedir. Ek olarak ticari olmayan evcil hayvanların Birleşik Krallık’a seyahat edebilmesi için evcil hayvan sahibinin ve ya evcil hayvan sahibinin yazılı olarak yetkilendirdiği bir refakatçinin evcil hayvan ile birlikte 5 gün içerisinde uçması şarttır. Evcil hayvanın Birleşik Krallık’ a giriş yapacağı tarih ile evcil hayvanın sahibinin ya da refakatçinin Birleşik Krallık’a giriş yapacağı tarih arasında maksimum 5 gün(120 saat) olabilir.

Birleşik Krallık Pet Giriş kuralları aşağıdaki gibidir:

1)Mikroçip takılır ve Mikroçip takım tarihi aşı karnesine/Pet Pasaport beyan edilmelidir.(Mikroçip takılma tarihi, her zaman kuduz aşısı yapılma tarihinden önceki bir tarih olmalıdır.Aynı tarihte olabilir)

2)Mikroçipten sonra kuduz aşısı yapılmalı ve kuduz aşısının yapıldığı tarihten itibaren minimum 30 gün beklenmelidir.

3)Minimum 30 gün bekleme süresi dolduktan sonra veterineriniz tarafından kedinizden & köpeğinizden kan numunesi alınmalı ve akredite bir laboratuvarda kuduz titrasyon testi yaptırılmalıdır. Türkiye’deki tek akredite laboratuvar, Ankara Etlik’ te bulunan T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Veteriner Kontrol Araştırma Merkezi Enstitüsü’dür. İletişim bilgilerine aşağıdaki linkte ulaşabilirsiniz.https://vetkontrol.tarimorman.gov.tr/merkez/Iletisim

Dünyadaki tüm akredite laboratuvarlara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://ec.europa.eu/food/animals/pet-movement/approved-labs_en

4)Kan numunesinin alındığı tarihten (sampling date) sonra en az 3 ay geçmelidir.(Son kuduz aşısı ve kuduz titrasyon testi İngiltere’de ya da Avrupa Birliği’ne üye olan bir ülkede yapılan ve UK pet passaportu ya da EU pet pasaportu olan bir evcil hayvan için 3 ay bekleme süresi aranmaz)

5)Köpekler için uçuştan önceki son 5 gün içerisinde iç parazit aşısı (hapı) yapılmalı ve aşı karnesine işlenmesi gerekmektedir.Ayrıca İç parazitin ‘’Praziquantel’’ içermesi gerekmektedir.Kediler için iç parazit aşısı şartı yoktur.

6)Bu 5 adım tamamlandıktan sonra belirlediğiniz uçuş tarihine yaklaşık 4-5 gün kala İl veya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden sağlık sertifikası çıkartılır. (Bu kısım firmamız tarafından organize edilecektir)

  1. Microchipping
  2. Vaccinated against rabies (Your pet must be a minimum of 12 weeks old before it can be vaccinated against rabies & the vaccination must be dated after the microchip insertion)
  3. A blood test 30 days after the rabies vaccination (the day of vaccination does not count in the 30 days, it is the day after vaccination when the 30 days begins)
  4. 3 month wait (as of the day of blood sample is taken)- you do not need to wait if your pet was vaccinated, blood tested and given a pet passport in the EU before travelling to a country that is not listed.
  5. Dogs require tapeworm treatment to be administered between 120 -24 hours (5-1 days) prior to their entry into the UK. (Dogs only)
  6. GB Pet Health Certificates are required by all dogs, cats and ferrets coming into the UK from outside the EU and listed countries. GB pet health  certificate is used for non-commercial flights and is required by owners travelling within 10 days of their pet’s arrival (ie. 5 days before/5 days after the pet’s arrival into the UK).

DCARGO
Dynamic Int'l Transportation, Trade and Consultancy Co. Ltd.
Kartaltepe M. Belediye C. No.1, K.3, D.5
Kucukcekmece/ Sefakoy
Istanbul,
TR-34295, TURKEY
Phone: +90.212.424 1380/81
Fax: +90.212.424 28 96

Email: info@dcargo.com

Hours of Operation 09.00 - 18.00 Day 1 - 5,
Saturday / Sunday - Closed